KARAR VERDİNİZ KREŞE BAŞLIYORSUNUZ.PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

 

 

ÖNCE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK

İlk iki ay kreş ve hastalıklar ayrılmaz ikili olabilir. Doktorunuza başvurarak çocuğun immun sistemini güçlendirecek tavsiyeler ve takviyeler alabilirsiniz. Genel bir muayene hem sizin için hem de çocuğunuz için iyi bir başlangıç adımı olacaktır. Ama bir şekilde gelen hastalık dönemine hazırlıklı olunuz. Çocukların 3-6 yaş döneminde mikroplarla karşılaşıp bağışıklık geliştirmeleri gerekiyor.
 

KREŞİ / OKULU SEVİYOR MUSUN? SORUSU YASAK!
Cevap, hayır sevmiyorum olabilir ve sonra da buna inanabilir. Daha sonra biz de inanırız. Bu içinden çıkılması zor bir süreç başlatır. Lütfen dikkat edelim diyoruz.
 

ORYANTASYON BİTTİ. ARTIK TAM ZAMANLI BAŞLADINIZ. BU TAVSİYEMİZ ÇOK ÖNEMLİ
Kreş, yuva ve okul konuları evde mutlaka olumlu cümleler kullanılarak konuşulması gereken mevzulardır. Güven duygunuzu çocuğa sürekli göstermelisiniz. Ona her fırsatta seni seviyorum sen benim için çok değerlisin gibi cümleler söylemelisiniz. Arada sürprizler yapıp onu erken alabilirsiniz. Kreşe alışan çocuk mutlaka ödüllendirilmeli. Çünkü bu onun belki de ilk sosyal becerisidir. Çocuğunuzun motivasyonunu arttırmak sizin elinizde.
 

SOHBET SAATİ

Bugün seni en mutlu eden şey neydi? Ve Bugün seni en mutsuz eden şey neydi? Sorulardan sonra cevaplara yardımcı olun ama yönlendirmeyin ve tepkilerinize dikkat edin, çünkü hemen manipüle edebilirler. Bu sorular hafıza gelişimine katkı sağladığı gibi çocuğunuzun neden-sonuç ilişkileri kurmasına da yardımcı olur. Üstelik çocuğunuz epeyce konuşuyorsa kreşte neler olup bittiğini de anlamış olursunuz, ama dikkatli olun olayları istedikleri gibi yorumlayabiliyorlar.
 

YAKLAŞIK 4-6 AY SÜREYLE SİZİ ZORLAYABİLİR
Özellikle hiç yuva ve kreş tecrübesi olmayan yeni başlamış çocuklarda aileyi zorlayıcı bazı davranışlar görmek mümkündür. Anneye babaya vurma, etrafa sıvı yiyecekleri dökme, kırma, dağınık davranışlar, ağlama krizleri, hırçınlık, taklit, dikkat çekme eylemi, davranışlarda saldırganlık. Bunların hepsi olabilir. Ailenin onu koşulsuz bir sevgiyle sevdiğinden emin olan çocuk, kreşi benimsemeye başladığında bundan yeniden emin olmak ister. Acaba ailem beni hala çok seviyor mu? Sınırlarınızı zorlayıp sizin tepkilerinizi ölçecektir. Lütfen sabırlı ve tutarlı olun. Bu gibi seyreden durumlarda kurum psikoloğundan mutlaka destek alın. Kızıp bağırarak tepki verirseniz O’nun sorusuna cevabınız: Sana tahammül edemiyorum bu yüzden günün belli bir zamanı kreşe gidiyorsun olacaktır.

 

İŞBİRLİĞİ
Örneğin uyku ve dinlenme saati olan çocukların, oryantasyondan sonra arkadaşlarıyla aynı ortamı paylaşarak uyuması onun için güzel bir ortam olabilir. Kreş ayakta sallanan bir çocuğa sorumluluk kazandırıp kendi hazırlığını yaparak uyumaya teşvik ettiyse, siz evde ayakta sallanmayı bitirmelisiniz. Aynı davranışlar yemek saatlerinde de geçerli olmalı. İlerleyişi takip edip ortak bir program izleyin. Bu tutarlı davranış kurallar açısından çocuğun daha hızlı ilerleyişine katkı sağlayacaktır.
 

ELEŞTİRİLER VE YORUMLAR
Siz siz olun çocuğun yanında öğretmenini ya da arkadaşlarını olumsuz gördüğünüz konularda eleştirmeyin. Olumlu bir cümle kurarak biz bu konuyu öğretmeninle konuşup çözmeye karar verdik diyebilirsiniz.. Ya da arkadaşından şikayet eden çocuğa ‘’biz konuyu istersen öğretmenine bir not yazarak iletelim.. O bu sorunu çözecektir’’ diyebilirsiniz. Sonra kurum size eğer sorun varsa, mutlaka bir çıkış yolu bulacaktır. Çocuğun yanında yapılan olumsuz eleştiriler O’nun kreşe olan güvenini sarsacaktır.
 

SONUÇ OLARAK
Okula başladıktan ve alıştıktan sonra çocuklar birçok konuda sorunlarını kendileri çözebilir. Bazen bir sorun çözülür bir diğeri başlar. Çözüm bulmak bizim işimiz. Yeter ki sizinle işbirliği için de olalım. Önemli olan adım adım üstesinden gelmek ve keyifli bir ortama merhaba demek. Okula başlamak, beslenme, uyku ve tuvalet eğitiminden sonra çocukluk çağındaki başka bir önemli basamaktır. Tutarlı, sabırlı ve hazırlıklı olmak birçok sorunu önleyebilir.